Pewnie tego nie wiesz, ale prowadząc naszą działalność, a w szczególności grupy artystyczne, najprawdopodobniej korzystamy z produktów i usług oferowanych również przez Twoją Firmę. Przekazując produkty i usługi lub dzieląc się swoją wiedzą, pomożesz nam zaoszczędzić i przeznaczyć więcej pieniędzy na inne cele.
Możesz to zrobić na dwa sposoby: w formie darowizny lub formie barterowej.
Dary rzeczowe działają na podobnej zasadzie co darowizny pieniężne. Dokumentem przekazania darowizny jest tu umowa pisemna z oszacowaną wartością przekazanych dóbr.
Umowa barterowa to wymiana usługi za usługę, towaru za towar, towaru za usługę lub usługi za towar. Polega na wzajemnej wymianie, bez konieczności sięgania po pieniądze.
1. Jakie są nasze potrzeby?
Stroje treningowe i reprezentacyjne, walizki podróżne, buty taneczne, gadżety reklamowe, tkaniny, środki konserwujące, wieszaki, worki i casy zabezpieczające, sprzęt treningowy i krawiecki, usługi poligraficzne, informatyczne, transportowe, finansowe. To tylko niektóre z naszych potrzeb. Skontaktuj się z nami, a powiemy Ci jak Twoje produkty i usługi wykorzystujemy w działalności artystycznej.
2. Co oferujemy w zamian?
Usługi sponsoringowe, eventy firmowe, to tylko podstawowe formy współpracy. W zależności od profilu prowadzonej przez Ciebie działalności dostosujemy ofertę indywidualnie. A może Ty masz pomysł jak wykorzystać naszą działalność?
3. Umowa barterowa a VAT.
Mimo iluzorycznie nieodpłatnego charakteru związanego z brakiem przepływu środków pieniężnych między podmiotami, dla celów VAT barter stanowi formę rozliczeń o charakterze odpłatnym. Rozliczenie transakcji barterowych, dokonywanych między czynnymi podatnikami VAT, sprowadza się do wystawienia przez każdą ze stron transakcji faktury na taką samą wartość. W takiej sytuacji zostaje zachowana neutralność transakcji na gruncie Ustawy o VAT pod warunkiem, że zarówno faktura sprzedażowa, jak i faktura zakupowa, zostaną przez każdy z podmiotów rozliczone w tym samym okresie rozliczeniowym.
4. Umowa barterowa a CIT.
W umowie barterowej koszty i przychody są równe, zatem nie powstaje dochód – więc nie ma podstawy do płacenia podatku dochodowego. Każda ze stron powinna jednak rozpoznać tj. ująć w księgach rachunkowych przychód i koszt podatkowy z tego tytułu.